Celou dlouhou zimu se těšíme, až se v létě uvelebíme na lehátku u bazénu či s lahodným osvěžujícím nápojem usedneme do křesílka na terase. Jakmile toto období přijde, už se nám ta pohoda zdá trochu nepohodlná. Může za to horké letní sluníčko, a pokud přímo nepatříme mezi milovníky jeho hřejivých paprsků a nechceme se neustále slunit, tak je potřeba schovat se také do stínu.
Možností je několik, pojďme si o nich něco říci blíže.
Nejpřirozenější stín je takový, který nepropouští teplo, stromy se svými listy jsou ideálním řešením, ne vždy však máme na zahradě menší lesík, v němž bychom se mohli schovat.
Klasickou a také nelevnější variantou bývají slunečníky. Jsou skladné, lehké, snadno si je umístíme tam, kam aktuálně potřebujeme, a i když nás před horkem úplně nechrání, stín poskytují, a to je hlavní. Vybírat lze z řady velikostí, provedení, motivů.
Chceme-li si zastínit posezení či terasu o větší ploše, může být řešením markýza. Její výhodou je stejně jako u slunečníku fakt, že když chceme teplo, tak ji stáhneme a když stín, tak roztáhneme. Její pořízení je již více nákladné a je nutné ji upevnit třeba na zeď domu. Některé markýzy nás i částečně ochrání před deštěm, vyloženě na lijáky však určeny nejsou.
Party stany bývaly jednu dobu hitem našich zahrad, nyní už tolik k vidění nejsou, igelitové altánky, které poskytovaly stín i útočiště před deštěm vydržely pár sezon, nebo je zničily kroupy či silný vítr. Za pár korun jsme však pořídili hodně muziky.
Dlouhodobým a kvalitním řešením může být vybudování střechy, tedy zastřešení terasy nebo postavení dřevěného altánku kdekoliv uprostřed zahrady. Je to sice záležitost nákladná, avšak efektivní, jelikož kromě stínu se nám podaří zateplením střechy izolovat i hřejivé sluneční paprsky. Najdeme zde tak útočiště nejen před slunečními paprsky, ale i horkem, které nám může v parních dnech také vadit.