Setkáme se s ním běžně na procházce a to doslova na každém kroku. V houštinách, na okrajích lesů, rybníků, v odlehlých částech luk, zahrad i polí. A pozor, podzim se blíží a s ním i doba sběru. Správný sběr šípků je, když je pěkně červený a pokud možno bez stopek. Je to osvědčená léčivka a to už od středověku. Má vysoký obsah vitamínu C a A, také vápníku. Jen musíme mít na paměti, že po roce již léčebné látky nejsou takové, jako po sběru, proto je lepší, je delší dobu neukládat a raději si natrhat nové.
Jeho účinky
Pomáhá při nachlazení, kašli, teplotách. Mírní potíže, když nás přepadne kolika nebo průjem, uklidní podrážděný žaludek, žlučník a žlučové cesty. Dále posiluje imunitu, čistí krev, je močopudný, takže se používá i k léčbě močového měchýře a ledvin. Má daleko širší využití a to jak v kuchyni, tak v léčbě různých neduhů. Přitom ho máme přímo na dosah a možná ani o tom nevíme, že takto levně dostupný lék je zde pro nás. V kuchyni se například z něho dá vyrobit víno, marmeláda, kompot nebo sirup.
Šípkový sirup
Není to jediný léčivý sirup, který nám příroda nabízí ze svých darů. Další si můžete vyrobit podle návodu ,velmi hravě, není to nic složitého a jsme celkem slušně vybaveni na zimní období. Sirup ze šípků se doporučuje při avitaminóze a při průjmech. Také pomůže při ledvinových chorobách, nemocech močového měchýře, které se v zimě velmi snadno projeví. Zmírní bolesti žlučníku a poradí si i se záněty v krku a dutině ústní. Výhodou je, že ho mohou používat i děti.
Suroviny:
1 kg šípků
5 kg cukru (může být méně nebo jej zčásti nahradit medem případně třtinovým cukrem)
120 g kyseliny citrónové
voda
Postup:
Šípky opereme a na hrubo rozmixujeme, zalijeme 2 litry studené vody a uložíme do chladu na 5 hodin. Poté svaříme a opět uložíme do chladu přes noc nebo na 12 hodin. Po této době přecedíme nejlépe přes plátýnko a doplníme na 3 litry vodou, přidáme cukr, kyselinu citrónovou a přivedeme k varu. Během varu sbíráme vzniklou pěnu. Hotový sirup nalijeme do sklenic a uzavřeme.