Z meruňky se radujete tři, čtyři roky. Libujete si, jak se úroda rok od roku zvyšuje, jak dobrý jste pěstitel. Další jaro však přijde šok. Strom má sice nasazené plody. Ale během několika dnů jeho část, jedna nebo i více větví, svěsí listy a uschne. Po odříznutí postižených částí to ale pokračuje a strom vám chřadne před očima. Většinou už je bohužel na pomoc pozdě.
Mrtvice meruněk
Jedná se o apoplexii – mezi zahrádkáři známou jako mrtvice meruněk. Jako tomu bývá u nás lidí, udeří zákeřně v době, kdy podobnou katastrofu nejméně čekáme. V případě, že je suché jaro, si prvních příznaků většinou ani nevšimneme. Listy jsou svěšené, ale to se v teplých slunečných dnech stává. Když zaregistrujeme výraznější sesychání, bývají suché už celé větve. Průběh choroby je tak rychlý, že nám připadá, že strom nás opustil ze dne na den. A celá katastrofa se může opakovat i při našich dalších pokusech pěstovat meruňky.
Co mrtvici může způsobit
Podle odborníků je rizikových faktorů, které se na vzniku mrtvice meruněk podílejí více. Jsou to:
· přítomnost dřevokazných hub, které oslabují mladé stromy
· nevhodné stanoviště – meruňky se jako teplomilné stromy nehodí do vyšších nadmořských výšek
· málo živin – zvláště mladé stromy mají mít dostatečný a vyvážený přísun živin a vody
· řezkoruny – meruňky se prořezávají v době vegetace ( březen až září), řez v době vegetačního klidu pro ně není vhodný
· nevhodná podnož – mnohem náchylnější jsou k mrtvici meruňky roubované na semenáčích
· neopatrná sklizeň – když při sklizni dojde k ulomení větví a zůstanou bez ošetření, snadno je pak napadnou houbové choroby
Jak vypěstovat mnoholetý strom
Je to těžký úkol, ale může se to podařit. Musíme respektovat jednu zvláštnost, kterou meruňky mají. Protože jsou to teplomilné dřeviny, mají krátké období vegetačního klidu. Na rozdíl od domácích ovocných stromů se začínají z hlubokého spánku probouzet brzy, už v polovině prosince. Jsou tak více vystaveny výkyvům počasí a zranitelnější. K pěstování v našich podmínkách musíme tedy vybírat stromky roubované na odolné peckoviny. A rané odrůdy. Velmi odolné odrůdy jsou ty vyšlechtěné u nás.
Zkrátka je potřeba vybrat tu pravou a vytvořit jí na zahradě příznivé podmínky. A pak se při dostatečné péči můžeme dočkat stromu, který poroste, pokvete a bude dávat ovoce mnoho let.