Pakliže jste se už odhodlala k šití, mějte na paměti, že při této kreativní činnosti se vyplatí být trpěliví a věci neuspěchat. To platí už při výběru šicího stroje. Poraďte se zkušenými kamarádkami či na internetovém fóru a přečtěte si pečlivě recenze na daný šicí stroj a jeho vlastnosti a příslušenství. V tomto případě se vyplatí zainvestovat jak čas, tak peníze.
Jakmile máte šicí stroj, nastudujte si, jak se s ním pracuje. Všechno si ozkoušejte a naučte se s ním pracovat. Až přijdete na základní principy, tak se rozhodně nepouštějte rovnou do šití vašeho vybraného kousku. Pravděpodobně byste neuspěli. Vezměte si nejprve starý kus látky a vyzkoušejte si základní stehy, jejich délku, šířku a nebojte se zadat do internetových vyhledavačů pár rad pro začátečníky.
Až si osvojíte základy šití a budete obeznámeni, jak váš stroj pracuje, zkuste si něco jednoduchého jako polštářek, dečku nebo kapesníček. Jestli budete se svými výtvory spokojení, můžete se pustit do větších záležitostí.
V tom případě je nutné zorientovat se v látkách a nitích a hlavně – najít si střihy na to, co potřebujete. Jako začátečníci asi nebudete vědět, co a jak z hlavy udělat. Proto je dobré naučit se na již předem vytvořených střizích a až pak vymýšlet svoje bláznivé kousky. Střihy na různé druhy oblečení nabízí například časopis BURDA nebo různé internetové stránky.
Pak už je to jenom o zautomatizování nově naučené činnosti a voilá – můžete si šít svoje výtvory. Od triček, po saka a tašky. A věřte tomu, že jen co se o tom vaše kamarádky dozví, nebudete šít jenom pro sebe, ale i pro ně. Pokud se tedy rozhodnete přetrvat, nebudete litovat. Je to jenom o trpělivosti. Po nějakém čase to dostanete do ruky a nebudete o sobě pochybovat, ač se začátky mohou zdát těžké. A nebojte se, jehla na šicím stroji se zlomila už každému!