Zeolit je minerál, jehož vznik je opředen tajemstvím doby, která na této planetě formovala horniny před mnoha miliony lety. Sopečné erupce vyvrhovaly tuny jemného popílku a prachu, ten usedal na mořské dno a velmi dlouhou dobu vytvářel mocné nánosy. Základ zeolitu tvoří dva prvky – hliník a křemík, jde o tzv. aluminosilikáty. Jsou zvláštní tím, že se při sedimentaci za vysokých teplot rychle pohybují, čímž připomínají vaření vody. Pohyb aluminosilikátů při formování jejich tvaru vytěsňuje mezi molekulami sevřenou vodu a tím vznikají uvnitř rozsáhlé duté prostory, tento jev je v mineralogii poměrně vzácný a proto lze také zeolit považovat za něco velmi výjimečného.
Výjimečnost zeolitu oceníme v různých situacích i doma:
Filtrace v bazénech – můžeme jím zcela nahradit křemičitý písek, frakce jednotlivých drcených zrnek zeolitu plní stejnou funkci ve filtrační nádobě a navíc se uvnitř dutinek usazují nečistoty, čímž se filtrační proces ještě umocňuje. Další vlastností tohoto minerálu je schopnost pohlcovat amoniak a další dusíkaté látky, případně nežádoucí těžké kovy a zároveň do vody uvolňovat ze své chemické vazby ionty některých minerálních prvků, např. hořčíku nebo vápníku.
Prací prostředky bez fosfátů – tyto šetrné přípravky vůči životnímu prostředí, které nepodporují např. rozmnožování sinic, bychom měli i ve svém zájmu používat v domácnosti častěji a postupně jimi nahradit prací prášky s obsahem fosforečnanů (fosfátů). Bezfosfátové prostředky obsahují zpravidla vždy velmi jemně rozemletý zeolit.
Okrasný prvek na zahradách – zázračný minerál, jak se mu někdy přezdívá, lze přidávat do zeminy na záhonech, kde obohacuje substrát cennými prvky, ale také je možné s ním obsypávat skalničky, místa s výsevem trávy nebo různé přístupové cesty. Je velmi dekorativní a hodí se i do květináčů s pokojovými rostlinami.