Hypotéky patří k nejběžnějším způsobům, jak financovat bydlení. Nebo tomu tak alespoň bylo v nedávné minulosti. Současné prudké změny nejen na trhu nemovitostí, způsobené nejen epidemií koronaviru, ale také válkou na Ukrajině, celou situaci poněkud změnily. Samozřejmě existuje mnoho různých druhů hypoték. Jedním ze způsobů, podle kterých se rozděluje, je i poskytovatel. Podle toho je dělíme na bankovní a nebankovní hypotéky. Dříve byly oblíbené především ty druhé, a to hned z několika důvodů. Tím hlavním byla větší dostupnost pro mnohem širší škálu zájemců. Díky tomu na ni dosáhlo mnohem větší množství lidí, což bylo pro všechny výhodné. Na druhou stranu je však pravdou, že zdaleka ne všichni měli na zaplacení. A to je něco, co je nutné si uvědomit. V dnešní době však ceny nejen nemovitostí, ale prakticky všech komodit neustále rostou. Díky tomu se finanční situace mnoha lidí neustále zhoršuje, a není velmi pravděpodobné, že se to v brzké době zlepší.
Tato situace značně znevýhodňuje právě nebankovní hypotéky. Ty totiž, na rozdíl od bank, nemají například pojištění proti ztrátě příjmu a další opatření, která zajistí, že i když se dlužník dostane do potíží. U nebankovních hypoték taková opatření obvykle nejsou. To jejich poskytovatelům umožňuje dosahovat vyššího zisku. Díky tomu jsou tyto firmy mnohem úspěšnější. Navíc jim obvykle příliš nevadí, když dlužník neplatí. Později totiž dostanou mnohdy i více peněz díky poplatkům z prodlení a případným exekucím.
Není divu, že stále více lidí prodává své domy a byty zatížené hypotékou. Jednoduše řečeno, již nemají na její splácení, a u těch nebankovních, kde není jejich součástí ochrana proti neschopnosti splácet. Proto je rozhodně dobré si vše předem prověřit. Pokud si tedy v současné době chceme vzít hypotéku, rozhodně je dobré si předem přečíst veškeré podmínky. Zvláště pak ty, které se týkají případných sankcí za nesplácení a ochrany proti neschopnosti splácet. Může vám to rozhodně zachránit mnoho peněz.