Začít v klidu
Pokud se rozhodnete začít s běháním ať už na stadionu nebo v terénu, je důležité si ujasnit pár věcí už na začátku. Hlavní je se nestrhnout hned na začátku. Mnoho lidí, kteří začínají sportovat, jsou tak nadšení, že se do toho vrhnou úplně po hlavě. Snaží se běhat co nejrychleji nebo si stanovují příliš dlouhé trasy, které nejsou pro začínajícího běžce vhodné. To se může projevit velkou únavou či bolestí svalů a kloubů, které přetrvávají několik dní. Je proto dobré si stanovit pro začátek kratší trasy např. 1 km a snažit se běžet spíše v pomalejším tempu. Soustředit by se měl běžec především na správné dýchání, které mu pomůže v budoucnu zdolat i delší trasy. Nezapomínejte ani na důkladné protažení celého těla, které Vám pomůže tělo pořádně zahřát, aby mohlo podat ten nejlepší výkon.
Motivace
Aby Vám nadšení z běhání vydrželo co nejdéle je nejdůležitější motivace. Chcete běhat jen kvůli postavě nebo si chcete vyčistit hlavu po náročném dni v práci? Ať už tak nebo tak, je důležité, abyste tento sport dělali hlavně pro sebe. Zkuste si vytvořit pravidelný návyk, který bude srovnatelný např. s mytím vlasů. Nejtěžší jsou samozřejmě začátky, ale když Vám běhání dokáže, že se Váš život díky němu zlepšil, nebudete chtít přestat. Dobré je si první měsíc nalepit např. na lednici Váš plán běhání a zkusit ho dodržovat. Jak si budete odškrtávat dny, budete mít ze sebe dobrý pocit a ani Vás nenapadne s běháním skončit.
Běhat se dá i se psem
Pokud máte doma čtyřnohého psího mazlíčka, můžete spojit příjemné s užitečným a začít běhat právě s ním. Pes si zaběhá velice rád a bude na Vás přenášet energii a dobrou náladu. Jen nezapomeňte pejska před běhání vyvenčit a zajistit mu dostatek vody. Také raději zvolte trasu, která je spíše přírodní např. lesní či polní cesty. V neposlední řadě nezapomeňte na vhodné vodítko a obojek. Pokud chcete nechat psího miláčka běhat na volno, dávejte dobrý pozor na cyklisty a jiná zvířata.