Kdo by nebyl rád, že ušetří za nákupy nebo služby. Mnoho lidí, zvlášť starší ročníky, sledují slevové letáky, aby si mohli dopřát nákup zboží, které je pro ně jindy drahé. Už slovo sleva, na některé zákazníky působí jako magnet. Někdy nelení cestu přes celé město, aby se ke zlevněnému zboží dostali. Prodejci nabízí nejrůznější slevové kupóny a jiná lákadla. Nabízené slevy, ale mohou být jen zdánlivé.
V dobré víře, že nakupujete za akční cenu, se vám nákup může i prodražit. Někdy, je totiž sleva zboží pouze fiktivní. Kupujete-li zboží z e-shopů, máte dostatek času na to, abyste porovnali i cenovou nabídku jiných prodejců. Možná budete sami překvapeni, jak moc, se mohou ceny zboží od sebe lišit. Nenechte se oklamat například tím, když vám prodejce bude tvrdit, že u zlevněného zboží, je kratší záruka. Nic takového není totiž přípustné. Prodávané zboží ovšem musí být bez vady. Pokud je záruka zkrácená a výrobek má nějakou vadu, musíte být na tuto skutečnost prodejcem upozorněni.
Největší zájem o zlevněné zboží a výprodeje, je hlavně po vánocích. Mnohdy si v zápalu nakupování ani neuvědomíme, že vlastně zboží nakupujeme za jeho původní hodnotu. Přechodné zvýšení a následné snížení zboží, na které nás prodejce láká, je pouze zdánlivé. Mnohdy se stane, že nabízený produkt již není skladem. Ale co na tom? Když už jste vážili cestu do obchodu, koupíte si třeba jiný výrobek. Právě teď, vás prodejce dostal tam, kam potřeboval. Obchodníci se vás budou snažit přesvědčit, že tohle je už opravdu poslední možnost, kdy můžete produkt koupit za zvýhodněnou cenu. Pohyb cen sleduje Česká obchodní inspekce. Prodejce může nekalá informace o cenách, stát poměrně vysokou pokutu. Pokud máte nějaké pochybnosti, můžete Českou obchodní inspekci požádat o prověření.
Při nákupech zlevněného zboží nezapomeňte, že sice nakupujete ve slevě, ale neznamená to, že nakupujete skutečně zlevněné zboží.